Nauč se vázat horolezecký uzel, nauč se vázat jednoduchý a propíchaný osmičkový uzel!

Vyzkoušej si navázat horolezecký uzel

Jednoduchý uzel, bez kterého se neobejde žádný malý a velký horolezec. Vyzkoušej si podle návodu navázat jednoduchý a propíchaný osmičkový uzel, ať víš jak je to jednoduché a pokus se ve vázání získat cvik tak, že budeš umět osmičkový uzel uvázat i poslepu! Budeme rádi, když se nám pochlubíte tak, že zašlete fotografii na náš facebook, nebo na mailovou adresu. [email protected]

 

Osmičkový uzel je jedním ze základních uzlů užívaných v horolezectví. Současně se jedná o nejpoužívanější uzel při navazování na lano, konkrétně dvojitý osmičkový uzel. Pro laiky – jedná se o uzel, kterým je propojen lezec přes sedák k jistícímu lanu.

Využití osmičkového uzle

Jak jsme již zmiňovali v úvodu – nejčastějším využitím dvojitého osmičkového uzle je právě propojení sedáku s lanem. Při správném navázání zatížení pak odpovídá hodnotě 9,3 KN, což je zhruba 948 Kg. Výhodou je jeho snadné rozvázání i v případě vysokého zatížení. Pevnější uzel, který lze použít pro navázání na lano, je uzel devítkový.

 

Postup vázání osmičkového uzle

Dříve před sedáky se lezci navazovali přímo na lano. A tak se dnes, podle pravidel UIAA, správně navážete na lano právě s použitím dvojitého osmičkového uzle. Projdeme si, jak osmičkový uzel vázat.

 1. Nejprve obtočíme konec lana přes a pod lanem do tvaru osmičky
 2. Následně konec lana protáhneme vzniklým okem
 3. Nyní jsme vytvořili jednoduchý osmičkový uzel (v případě navazování se na lano – konec lana projde oky v sedáku a pokračuje se zdvojením uzle)
 4. Konec lana protahujeme po směru osmičkového uzle, který s přesností kopírujeme
 5. Správným kopírováním lana nám vznikne dvojitý osmičkový uzel

V případě vázání dvojitého osmičkového uzle na smycích využívaných k postupovému jištění – uzel vyvazujeme stejným způsobem – ovšem ze dvou pramenů smyce současně.

Dokonalý dvojitý osmičkový uzel

 • uzel se snažte vázat co nejblíže k oku sedáku,
 • uzel si řádně srovnejte (tak aby se linie lana vzhledně kopírovala),
 • uzel utáhněte,
 • na konci volného lana uvažte ještě pojistný uzel,
 • nechte si správnost uzle zkontrolovat,
 • pozor – každé překřížení pramenů snižuje pevnost uzlu.

Návod je na světě, tak vzhůru na trénování uzlů. A už nyní se můžete těšit na pokračování metodického okénka vázání uzlů. V dalším díle si ukážeme, jak vázat lodní smyčku.

 

Podle: https://horezdar.cz/horolezecka-metodika-jak-navazat-osmickovy-uzel/