Velikonoce se blíží, pokus se uplést svou originální, nejmocnější pomlázku!

Pletení velikonoční pomlázky

Pokuste se uplést svou vlastní, jedinečnou pomlázku. Budeme rádi, když se vám podaří najít proutky a pomlázku uplést a když  nám fotku pošlete na náš facebook, nebo na mailovou adresu: [email protected]

Než začneme s vlastním postupem pletení pomlázky, dovolte abychom vás seznámili s některými faktickými informacemi. Ty jsou: z čeho se pomlázka vyráběla a proč? Pletení pomlázek a košíkářských výrobků patřilo k základním činnostem každého chlapce v dřívějších dobách. Klasická velikonoční pomlázka se pletla z vrbových proutků (6 – 12 proutků).

Někdo pomlázku plete od tenčích konců k silnějším, jiní od silnějších k tenčím. Někdo si svázané konce zapírá o tělo a volné konce nechává vzhůru, jiný zavěšuje a plete shora dolů. Způsobů pletení je opravdu spousta, my se naučíme plést pomlázku z osmi vrbových proutků. Nejprve spojíme provázkem všech osm proutků ve spodní části. Tento konec stiskneme mezi kolena a postupujeme podle obrázkového postupu. Na závěr upletenou pomlázku ozdobíme připravenými různě barevnými mašlemi. Poté si každý jednu pomlázku nechá na památku. Tak jak jsme zmínili na začátku, tato aktivita byla dříve prováděna jen chlapci. Klidně si ji můžou ale vyzkoušet a naučit plést i dívky.

Nyní už nám nic nebrání, abyste si tento postup vyzkoušeli. Vyberte si z hromady proutků každý 8 stejně dlouhých, dole je spojte provázkem a můžete začít.