Vyzkoušej si poskládat papírové loďky, ať zjistíš, jak je to jednoduché.

Papírová lodička

Jednoduchý návod, které si můžeš vyrobit sám doma, z běžně dostupných materiálů. Budeme rádi, když se nám s hotovým výrobkem pochlubíte tak, že zašlete fotografii vašich výrobků na náš facebook, nebo na mailovou adresu: [email protected]

Lodička

Obdélník papíru přeložíme na polovinu, na hraně označíme polovinu a přeložíme k ní oba rohy. Přehneme dolejší okraje a jejich přečnívající rohy založíme na druhou stranu. Vznikne nám čepice. Tu roztahujeme prsty a skládáme tak, až dostaneme čtverec. Jeho spodní rohy přehneme podle čárkovaného označení každý na jednu stranu, aby vznikl trojúhelník. Máme další malou čepici – tentokrát bez manžet – a když ji znovu roztáhneme (dva krajní rohy uchopíme a roztahujeme je od sebe), lodička může vyplout.

Parník

 

Přeložením vyznačíme na čtverci papíru obě úhlopříčky a všechny rohy přehneme do středu. Potom otočíme na druhou stranu a opět všechny rohy zpřehýbáme  do středu čtverce. Stejný úkon opakujeme potřetí – otočíme spodní stranou nahoru a zpřehýbáme rohy. Otočíme spodní stranou nahoru. Komíny parníku vytvoříme na dvou protilehlých rozích tak, že jejich volné části od středu čtverce zvedáme a zároveň roztahujeme otvor komínů (podle předlohy). Vznikne nám tak devátý obrazec, který přeložíme na polovinu, aby oba komíny byly vedle sebe. Nakonec vytáhneme příď a záď parníku.